About Us Contact Us Stage Events

Bodybuilding

2011

2011 NPC Bill Grant Classic Results

     
       
Women's Figure Class A    
Jolynn Carl Temple, PA 1  
Darlene Betancur Center Valley, PA 2  
Stella Tobin Kutztown, PA 3  
Connie Antes Elizabethville, PA 4  
Amanda Grant Allentown, PA 5  
Patricia Delmonico Temple, PA 6  
       
Women's Figure Class B    
Renee Gabriele Woodbury, NJ 1  
Darcy Murray Middletown, DE 2  
Amber Barnett Clarion, PA 3  
Shelli Ratchford West Pittston, PA 4  
       
Women's Masters Figure    
Renee Gabriele Woodbury, NJ 1  
Darcy Murray Middletown, DE 2  
Jolynn Carl Temple, PA 3  
Connie Antes Elizabethville, PA 4  
Stella Tobin Kutztown, PA 5  
Shelli Ratchford West Pittston, PA 6  
Patricia Delmonico Temple, PA 7  
       
Women's Figure Overall Winner    
Renee Gabriele Woodbury, NJ    
       
Women's Open Bikini      
Lauren Gorman Easton, PA 1  
Olivia Taylor Dillsburg, PA 2  
Jaimyn Westenhoefer Fleetwood, PA 3  
Kelin Gordon Blandon, PA 4  
Jessica Shelak Laureldale, PA 5  
       
Junior Men      
Timothy Sykes Honesdale, PA 1  
Shantanu Das Upper Darby, PA 2  
       
Men's Masters Over 40    
Steve Tylee Chester, PA 1  
Cephas Bacon Parsippany, NJ 2  
Tony Scirrotto Thorofare, NJ 3  
Dan Lenzo Hillsborough, NJ 4  
       
Men's Masters Over 50    
Bill Davis Jim Thorpe, PA 1  
Ken Reimert Fleetwood, PA 2  
Garrett Punch Middletown, PA 3  
Art White Wernersville, PA 4  
       
Men's Masters Overall Winner    
Steve Tylee Chester, PA    
       
Men's Novice Lightweight    
Albert Geddes Philadelphia, PA 1  
Thomas Allen Philadelphia, PA 2  
Kevin Rogge Reading, PA 3  
Shantanu Das Upper Darby, PA 4  
       
Men's Novice Heavyweight    
Omar Gale Philadelphia, PA 1  
Timothy Sykes Honesdale, PA 2  
Thaddeus Hodge Coatesville, PA 3  
Jesse McKinney Bear, DE 4  
Tony Scirrotto Thorofare, NJ 5  
Chris Peterson Washington, DC 6  
Garrett Punch Middletown, PA 7  
       
Men's Novice Overall Winner    
Omar Gale Philadelphia, PA    
       
Women's Open Lightweight    
Mary Printz Shillington, PA 1  
Bonnie Benner Allentown, PA 2  
       
Women's Open Heavyweight    
Theresa Ivancik Butler, PA 1  
Stella Tobin Kutztown, PA 2  
Mary Kurtz Reading, PA 3  
       
Women's Open Lightweight Winner    
Theresa Ivancik Butler, PA    
       
Men's Open Lightweight    
Jason Jones Philadelphia, PA 1  
Ken Reimert Fleetwood, PA 2  
       
Men's Open Middleweight    
Cephas Bacon Parsippany, NJ 1  
Albert Geddes Philadelphia, PA 2  
Christopher Downie Aston, PA 3  
Thomas Allen Philadelphia, PA 4  
Kevin Rogge Reading, PA 5  
Art White Wernersville, PA 6  
       
Men's Open Light-Heavyweight    
Timothy Sykes Honesdale, PA 1  
Dan Lenzo Hillsborough, NJ 2  
       
Men's Open Heavyweight    
Steve Tylee Chester, PA 1  
Omar Gale Philadelphia, PA 2  
Thaddeus Hodge Coatesville, PA 3  
Jesse McKinney Bear, DE 4  
Garrett Punch Middletown, PA 5  
       
Men's Open Overall Winner    
Steve Tylee Chester, PA    
       

2010

2010 NPC Bill Grant Classic Results  
     
Women's Figure Class A  
Jill Mock Ellicott City, MD 1
Stella Tobin Kutztown, PA 2
Jennifer Gaj Quakertown, PA 3
Diane Motel Jim Thorpe, PA 4
Jordhanna White Philadelphia, PA 5
Patricia Delmonico Temple, PA 6
     
Women's Figure Class B  
Jeannette Robinson Hummelstown, PA 1
Charlotte Keller Catasauqua, PA 2
Jolynn Carl Temple, PA 3
Anika Baty-Mills Laurel, MD 4
     
Women's Figure Overall Winner  
Jill Mock Ellicott City, MD  
     
     
Men's Novice Lightweight  
Christopher Downie Aston, PA 1
Jim Dalessandro White Haven, PA 2
Albert Geddes Philadelphia, PA 3
Tim Kenderdine Chalfont, PA 4
Michael Sayles Utica, NY 5
Erik Sawchuk Spring City, PA 6
Jason Pitassi Pittsburgh, PA 7
Rob Andre Allentown, PA 8
     
Men's Novice Heavyweight  
Akim William Brooklyn, NY 1
Sean Howard Schwenksville, PA 2
Robert Dakake Rockaway, NJ 3
Anthony Waite Germantown, MD 4
Shawn Brotherton Clarksburg, MD 5
Martin Barson Coatesville, PA 6
Chris Croley Philadelphia, PA 7
Hugh Gallagher Queens, NY 8
     
Men's Novice Overall Winner  
Akim William Brooklyn, NY  
     
Men's Masters Over 40  
Steve Tylee Randolph, NJ 1
Daniel Bernstein York, PA 2
Marvin Jefferson Allentown, PA 3
Tim Kenderdine Chalfont, PA 4
Michael Sayles Utica, NY 5
Rick Voss West Grove, PA 6
Patrick Malowney Easton, PA 7
Art White Wernersville, PA 8
     
Men's Open Lightweight  
Joeseph LoPrete Roslyn, PA 1
Jim Dalessandro White Haven, PA 2
     
Men's Open Middleweight  
Luis Gomez Dunellen, NJ 1
Zack Cross Parkersburg, WV 2
Tim Kenderdine Chalfont, PA 3
Albert Geddes Philadelphia, PA 4
Erik Sawchuk Spring City, PA 5
Michael Sayles Utica, NY 6
Rick Voss West Grove, PA 7
Jason Pitassi Pittsburgh, PA 8
Art White Wernersville, PA 9
     
Men's Open Light-Heavyweight  
Terrance Hawkins Philadelphia, PA 1
Sean Howard Schwenksville, PA 2
Robert Dakake Rockaway, NJ 3
Michael Baldwin East Orange, NJ 4
Daniel Bernstein York, PA 5
Anthony Waite Germantown, MD 6
     
Men's Open Heavyweight  
Shawn Brotherton Clarksburg, MD 1
Marvin Jefferson Allentown, PA 2
Martin Barson Coateville, PA 3
Chris Croley Philadelphia, PA 4
     
Men's Open Overall Winner  
Terrance Hawkins Philadelphia, PA  

2008

  Men's Novice Lightweight  
  Jose Troche Allentown, PA 1
  MichaelJon Luciano New York, NY 2
       
  Men's Novice Heavyweight    
  Welton Darmacemo Elizabeth, NJ 1
  George Reels Peterson, NJ 2
  Matt Veres Phillipsburg, NJ 3
  Alex Frekey Dickson City, PA 4
  Jaime Rivera Akron, PA 5
  Todd Smith Bowmanstown, PA 6
  Ken Soucy Gilbert, AZ 7
  John Vinkovics Freemansburg, PA 8
  Greg Borzilleri Allendale, NJ 9
       
  Men's Novice Overall Winner  
  Welton Darmacemo Elizabeth, NJ  
       
  Men's Masters Over 40    
  Cephas Bacon Parsippany, NJ 1
  Harry Petaccio Lansdale, PA 2
  Dave Englehardt Stroudsburg, PA 3
  David Seager Silver Spring, MD 4
  John Parvel Bath, PA 5
  Art White Wernersville, PA 6
       
  Men's Open Lightweight    
  John Conte Olyphant, PA 1
  Jose Troche Allentown, PA 2
       
  Men's Open Middleweight  
  Luis Gomez Dunellen, NJ 1
  Michael Bricker Allentown, PA 2
  Harry Petaccio Lansdale, PA 3
  Brett Giandomenico Allentown, PA 4
  MichaelJon Luciano New York, NY 5
       
  Men's Open Light-Heavyweight  
  Welton Darmacemo Elizabeth, NJ 1
  Jody Crouse Bethlehem, PA 2
  Dave Englehardt Stroudsburg, PA 3
  Jaime Rivera Akron, PA 4
  Ken Soucy Gilbert, AZ 5
  Todd Smith Bowmanstown, PA 6
  John Vinkovics Freemansburg, PA 7
       
  Men's Open Heavyweight  
  Doug Beadle Harrisburg, PA 1
  George Reels Petersen, NJ 2
  Alex Frekey Dickson City, PA 3
  Greg Borzilleri Allendale, NJ 4
       
  Men's Open Overall Winner  
  Doug Beadle Harrisburg, PA  
       
       
  Women's Figure Class A    
  Jolynn Carl Reading, PA 1
  Patricia Delmonico Temple, PA 2
       
  Women's Figure Class B    
  Jessica Moyer Downingtown, PA 1
  Tracy Hammond Emmaus, PA 2
       
  Women's Figure Overall Winner  
  Jessica Moyer Downingtown, PA  
       
       
  Women's Open Lightweight  
  Mary Printz Reading, PA 1
       
  Women's Open Heavyweight  
  Jen Robinson Hallam, PA 1
       
  Women's Open Overall Winner  
  Jen Robinson Hallam, PA  

2007

The 2nd annual 2007 NPC Bill Grant Bodybuilding & Figure Classic was part of the Lehigh Valley Sportsfest at Cedar Beach Park in Allentown PA on Sunday July 15th.  The large crowd toughed-out the hot sun and stayed enthusiastically pumped up from the beginning to the end of the show.

The show opened up with the National Anthem classically sung by Jaquetta Perry, a true entertainer, singer and actress.  Next was an exciting and entertaining physique routine from guest poser, Martin Luther King Addo; sponsored by Prolab.  Then the 1st part of the show, Pre-judging, which has competitors doing synchronized mandatory poses followed by a mini-concert by Jersey Connect and ending with the 2nd part, Finals, where each athlete does a posing routine to music.

Contestants came from NJ, NY, & PA. The competitors looked great and did a fantastic job. Each and every one should be commended for their hard work and dedication it took to be on stage that day. Every participant received a competitor bag with an official Bodybuilding.com t-shirt and more goodies inside from our sponsors. The overall winners received $250 worth of supplements courtesy of Top Physique, JBN & Bill Grant Nutrition.

Besides the general vendors lining the park for other Sportsfest activities, the immediate event site was filled with specialty vendors giving out samples of their products, T-shirts and other free goodies for spectators to take home.  It was a fun-filled day for all who attended.

Legendary Bodybuilder, Mr. America/Mr. World Bill Grant of Bill Grant Nutrition and IFBB/NPC promoter Craig Johnson of Top Physique Productions organized this Bodybuilding & Figure event. Legendary Leon Brown showed up to show his support for his long-time friend Bill Grant.

 This outdoor public venue tucked amidst a welter of other ‘SportsFest’ event competitions ranging from power lifting, arm wrestling, boxing, basketball, soccer, tennis, martial arts, dog agility, etc. is part of a 4 day 'SportsFest' and Admission is free at this event. Entertainment:  

A live performance by Jersey Connect (JerseyConnectShow.com) entertained the crowd before and during the show featuring everything from Hip Hop to Reggae and R&B to Gospel.

 Coverage:  

The local news, Service Electric TV2 Sports covered the event with a two-day preview broadcast of the show and was also there to capture the excitement of the day which will air the following week in July.

Ironman Magazine,  Flex Magazine,  IronAge.us

 


 

Guest Posers: Martin Luther King Addo, 2004 Musclemania Nation's Capitol Overall Winner and Prolab representativeTaylor Boyd, 2006 NPC Garden State Classic Overall Winner

Sean Jones, NPC NJ State Champion all looked amazing and put on a phenomenal routine.

We wish them great success in their future endeavors. Thank you for giving crowd pleasing routines!

 Highlights:  

The most emotional moment of the day was the life-time achievement and special appreciation award given to Charles Brown for his dedication to the sport. At age 63 and only four years after undergoing double-bypass heart surgey, Charlie announced his retirement. We will miss him in competition but he will be back next year to support the show.

 Special Thanks: 

A very special thank you to the judges, sponsors and extensive coverage from television, local newspapers and national magazines of this event. We could not have done this without them.

Television: Service Electric TV2 Sports

Judges: Todd Howe, Rod Strong, Elena Seiple, Tony Daniele, Andy Landis.

Sponsors:

Bodybuilding.com         AbMeals.net                 BOSS

Bill Grant Nutrition        Flex                              Jersey Connect

Top Physique               Ironman                        Xertek Gym

Prolab                          IronAge.us                   Choanies Bakery

Star Trac                      The Valkyries               Power Grips    

Stortz & Associates      Gold’s Gym                  Penteledata

JBN-Just Be Natural

 See you next year !


 

Juniors (age 23 and under)

            3rd … Aaron French, East Stroudsburg, PA

            2nd … Corey Baughman, Harrisburg, PA  

                                                            1st … Justin Yurko, Bethlehem PA 

Masters (age 40 and over)

            5th … Charles Brown, Allentown, PA

            4th … Felipe Sebriano Rios, Bethlehem, PA

            3rd … James Lathen, Jr, Bronx, NY

            2nd … Cephas Bacon, Parsippany, NJ

                                                            1st … Bill Brent, Philadelpia PA 

Women Open BodyBuilding (over 125.25 lbs)                                                

Women’s Overall Winner … Michelle Brent, Philadelphia PA 

Men’s Open Lightweight (154 lbs and under)           

            4th … Brian Dennison, Kennett Square, PA

            3rd … Corey Baughman, Harrisburg, PA

            2nd … Justin Yurko, Bethlehem, PA

1st … Cephas Bacon, Parsippany NJ 

Men’s Open MiddleWeight (154.25 lbs to 176 lbs)

            4th … Jordan McNulty, Allentown, PA

            3rd … Josh Kleha, Shamokin, PA

            2nd … James Lathen, Jr., Bronx, NY

                                                            1st … Bill Brent, Philadelphia PA 

Men’s Open Light HeavyWeight (176.25 lbs to 198 lbs)

            3rd … Aaron French, East Stroudsburg, PA

            2nd … John Vinkovics, Freemansburg, PA

                                                            1st … Eric Kruase, Philadelphia PA

                                                  Men’s Overall Winner … Bill BrentPhiladelphia PA    

2006

  1ST PLACE 2ND PLACE 3RD PLACE
MEN'S JUNIOR
(23 AND UNDER)
Todd Smith , PA Cody Lindenmuth,
PA
  
MEN'S MASTER
(40 AND OVER)
Dino Campbell, PA Charlie Brown, PA  
MEN'S OPEN LIGHTWEIGHT
(156 & UNDER)
King Jenkins , PA    
MEN'S OPEN MIDDLEWEIGHT
(156-1/4 to 176 LBS.)
Dino Campbell, PA Todd Smith , PA Charlie Brown, PA
MEN'S OPEN LIGHT HEAVYWEIGHT
(OVER 176-1/4 to 190 LBS.)
Richardo Detres, PA    

Women's Figure Overall Champion - Jessica Rohm, NJ

Men's Open Overall Champion - Dino Campbell, PA

2005

  1ST PLACE 2ND PLACE 3RD PLACE
MEN'S JUNIOR
(23 AND UNDER)
Daniel Budrow,
Bethlehem, PA
Michael Klinger,
Slatington, PA
  
MEN'S MASTER
(40 AND OVER)
Chris Grammes,
Lehighton, PA
John Parvel,
Bath, PA
Mark Domyan,
Wescosville, PA
MEN'S OPEN MIDDLEWEIGHT
(156-1/4 to 176 LBS.)
Danny Garcia,
Allentown, PA
John Parvel,
Bath, PA
Daniel Budrow,
Bethlehem, PA
MEN'S OPEN LIGHT HEAVYWEIGHT
(OVER 176-1/4 to 190 LBS.)
Chris Grames,
Lehighton, PA
Mark Domyan,
Wescosville, PA
Michael Klinger,
Slatington, PA

Women's Figure Overall Champion - Angela Fenstermaker, Emmaus, PA

Men's Open Overall Champion - Danny Garcia, Allentown, PA

2004

Mr. Top Physique of the Lehigh Valley Sportsfest Bodybuiding Championships is
Mr. Mike Lumsden from Roanoke Virginia

Mrs. Top Physique of the Lehigh Valley Sportsfest Bodybuilding Champioships is
Mrs. Lisa Dugal from Leesport Pennsylvania

Class 1st Place 2nd Place
Juniors
(age 23 years and under)
Mr. Nick Ambrose, age 15,
East Greenville, PA
Mr. Cody Lindenmuth, age 15,
Whitehall, PA
Masters Men
(age 40 years and over)
Mr. Mike Lumsden, age 47,
Roanoke VA-Virginia
Mr. Mark Domyan, age 45,
Wescosville, PA
Women's Lightweight
(120 lbs and under)
Mrs. Lisa Dugal, age 40,
Leesport, PA
   
Mens Lightweight
(156 lbs and under)
Mr. Tom Brunner, age 35,
Salisbury, PA
Mr. Nick Ambrose, age 15,
East Greenville, PA
Mens Middleweight
(156.25 lbs to 176 lbs)
Mr. Mike Lumsden, age 47,
Roanoke, VA
Mr. Michael Brucker, Age 36,
Allentown, PA
Mens Light-Heavyweight
(176.25 lbs to 190 lbs)
Mr. Mark Domyan, age 45,
Wescosville, PA
  

Sidenotes:
Mr. Tom Brunner would like to dedicate today to his mother who passed away a few days ago - "may she rest in peace with pink flamingo's all around her".

This was the first time ever on stage for both juniors Mr. Nick Ambrose, age 15, East Greenville, PA Mr. Cody Lindenmuth, age 15, Whitehall, PA

Comments, questions, judge scores contact the event co-ordinator, Mr. Craig Johnson at Top Physique 610-740-0352.

2003

  1ST PLACE 2ND PLACE 3RD PLACE
MEN'S JUNIOR
(21 AND UNDER)
Mike Klinger, Slatington, PA      
MEN'S MASTER
(40 AND OVER)
John Parvel, Allentown, PA Louis Casaldue, Avenel, NJ   
MEN'S LIGHT
(156 LBS. AND UNDER)
Joe Dispenza, Buffalo, NY      
MEN'S MIDDLEWEIGHT
(156-1/4 TO 176 LBS.)
Courtney Howell, Bridgeport, CT Ryan Eding, Eden, NY Mike Klinger, Slatington, PA
MEN'S HEAVY
(190-1/4 LBS. AND OVER)
Jody Crouse, Bethlehem, PA      
MEN'S OPEN LIGHTWEIGHT
(UNDER 170 LBS.)
Ryan Ebling, Eden, NY Mike Klinger, Slatington, PA Joseph Dispenza, Buffalo, NY
MEN'S OPEN HEAVYWEIGHT
(OVER 170-1/4 LBS.)
Courtney Howell, Bridgeport, CT Jody Crouse, Bethlehem, PA   
  
WOMEN'S OPEN Bonnie Benner, Allentown, PA Christy Donet, Florham Park, NJ Christy Beaver, Allentown, PA
WOMEN'S LIGHT
(120 LBS. AND UNDER)
Christy Beaver, Allentown, PA     
WOMEN'S HEAVY
(120-1/4 LBS. AND OVER)
Christy Donat, Florham Park, NJ     
WOMEN'S FIGURE Christy Beaver, Allentown, PA Christy Donat, Florham Park, NJ Alexis Davidovich, Schnecksville, PA

Event Coordinators: Ed, Bethlehem, PA and Craig Johnson, Allentown, PA, both from Top Physique Sports Supplements, 610-740-0352.

2002

MEN'S JUNIOR DIVISION (21 AND UNDER)
1ST PLACE:  Vladimir Garbovsky -- Woodlyn, PA 

MEN'S MASTERS DIVISION (40 AND OVER)
1ST PLACE:  John Parvel, Jr. -- Allentown, PA

MEN'S OPEN DIVISION LIGHTWEIGHT (UNDER 165 LBS.)
1ST PLACE:    Tom Brunner -- Allentown, PA
2ND PLACE:  John Parvel, Jr. -- Allentown, PA

MEN'S OPEN DIVISION LIGHT HEAVYWEIGHT(176 1/4 LBS. -- 190 LBS.)
1ST PLACE:  Travis Amorim -- Palmerton, PA
2ND PLACE: Ben A. Royer -- Boyertown, PA

MEN'S OPEN DIVISION HEAVYWEIGHT (190 1/4 LBS. AND OVER)
1ST PLACE: Vladimir Garbovsky -- Woodlyn, PA
2ND PLACE: Eric Craig -- Allentown, PA

MEN'S OVERALL TOP PHYSIQUE OF LV & MR. 2002 SPORTSFEST: Travis Amorim -- Palmerton, PA  

WOMEN'S OPEN FIGURE: Lori Slifer -- Allentown, PA 

2001

MEN'S JUNIOR DIVISION (23 AND UNDER)
1ST PLACE:  GRANT HETHERMAN
2ND PLACE:  MATT STRALEY

WOMEN'S MASTERS DIVISION (35 AND OVER)
1ST PLACE:   MARTY KRAUTWALD

MEN'S MASTERS DIVISION
1ST PLACE:   JUDD BIASIOTTO
2ND PALCE:  MIKE GABLE

WOMEN'S OPEN DIVISION LIGHTWEIGHT
1ST PLACE:  MARTY KRAUTWALD (BEST POSER ALSO)

WOMEN'S OPEN DIVISION MIDDLEWEIGHT
1ST PLACE:  CHRISTY BEAVER

MEN'S OPEN DIVISION LIGHTWEIGHT
1ST PLACE:   TOM BRUNNER (BEST POSER)
2ND PLACE:  GRANT HETHERMAN

MEN'S OPEN DIVISION MIDDLEWEIGHT
1ST PLACE:   ARTHUR "A.T." GILLESPIE
2ND PLACE:  ERIC CRAIG

MEN'S OPEN DIVISION LIGHT--HEAVYWEIGHT
1ST PLACE:   MIKE GABLE
2ND PLACE:  TYRONE BLUME

MEN'S OVERALL CHAMPION:   ARTHUR "A.T." GILLESPIE

WOMEN'S OVERALL CHAMPION:   MARTY KRAUTWALD

2000

Mens Novice:
Larry Kramer
Mens Junior: Matt Straley
Mens Master: Todd Grebe
Mens Grandmaster: Tom Scholtis
Mens Senior Grandmaster: Tom Scholtis
Mens Open Light Weight: Tom Brunner
Mens Open Bantam: Chris McBriairty
Mens Open Meddle: Larry Kramer
Mens Open Light Weight: Chuck Maciejunes
Womens Open Light Weight: Christy Hugaboom
Womens Open Heavy Weight: Marty Knautwald

Subscribe with us: