About Us Contact Us Stage Events

Basketball (Boys)

2016

2015

Boys JV

Boys Varsity

2014

Risers Championship

East Side Youth Center

Tournament Champion:

Parkland Trojans

Parkland defeated Constitution 58-48

MVP

Nick Rindock (Parkland)

 

All Tourney Team

Brett Foster (Ridley)

Justin Zajko (Parkland)

Stevan Rodriguez (Wilson)

Joe Wiggins (Pocono Mt. West)

Chad Andrews (Constitution)

JV Division Champion: Emmaus  

Risers Division Champion: The Shamrocks

Robert Edwards Memorial Scholarship: Jimmy Vaughn

2011

Varsity Tournament

Freedom defeated Allen

Varsity Tournament MVP

Jarrod Dilts (Freedom)

Varsity All-Tourney Team:

Lincoln Holley (Easton), Seth Stoudt (CCHS), Derike Chiclana (Freedom), Tamir Bolger (Constitution), Daniel Dorris (Allen).

JV Tournament

Reading defeated Easton

JV Tournament MVP

Isael Abren Reading)

JV All-Tournament Team:

Josh Garcia (Dieruff), Dylan Bleacher (Hempfield), Jarrad Diaz Cruz (Reading), Solomon Akpar (Easton), Shane Simpson (Easton).

Risers Division

Constitution defeated Cedar Crest.



2010

Varsity Division:

Allen def Constitution (45- 33)

All Tournament Team:

Chris McMullin - Bensalem

Jalen Cannon - Allen

Matt Possanza - North Penn

Lamont Clark - Octorara

Mamadou Diakite - Constitution

Tournament MVP: Branden Harrington (Allen)


JV Division:

Emmaus def Reading (58-48)

All Tournament Team:

Luke Moyer (Souderton),

Deonte Robertson (Liberty)

Baba Wales (Reading)

Jamal Smith (Reading)

Derek Stannous (Emmaus).

Tournament MVP: Gabe Shankweiler  (Emmaus)

 

Risers Division:

Wall 2 Wall def Philly Heat (54-47)

Tournament MVP:  KJ Williams


DUNK CONTEST WINNER:
Chris McMullin – Bensalem

3-PT CONTEST WINNER:

Eric Ayers - Allen

Robert Edwards Memorial Scholarship Award Winner

Bryan Foster 

2009

Championship game:

Boys VARSITY

Hempfield(W) vs Exeter

MVP:

Zack Sheetz - Hempfield

All Tournament Team:

Fran Rafferty (Upper Merion)

Terriell Adams (Brooklyn)

Nick Christian (Bensalem)

Mike Prater (Freedom)

Ben Savidge (Exeter)

Robert Edwards Memorial Scholarship Winner: 

Bret Simmons - Daniel Boone

Boys JV

Emmaus (W) vs Manhiem

MVP:  Steve Gigler - Emmaus

All Tournament Team:

Tajmire Flood - Allen

Noel Hightower - Easton

Aluedi Rivera - Liberty

Mark Summy - Manhiem Township

Bryan Rivera - Manhiem Township

Boys Risers Division

DYC (W) vs Philly Heat

MVP:  Jean Baez - DYC

All Tournament Team:

Josh Garcia- DYC

Eric Oakley - Easton

Justin Zaiko - Imperial Auto

Kyseen Roberts - Philly Heat

Ray Jones - Philly Heat

2008

Championship game:

Octorara 59, Wilson West Lawn 56

MVP:

Christian Walck - Octorara 

All tournament Team:

Frank Wiseley (Emmaus)

Mike Wolf (Lebanon Catholic)

Pedro Perez (Becahi)

Zach Zweizig (Wilson WL)

Yusef Reddick (Freedom)

Robert Edwards Memorial Scholarship Winner: 

Joe Ocelus (Dieruff) 

2007

2006 CHAMPIONSHIP GAME:

Glenn Falls High School- 56,
Hazelton - 49

All Star Information
 

Varsity MVP:

JV MVP:

  Lehigh Valley Youth Achievement Award
  J. Milo Sewards Memorial Award
(Coaches Award) :
 

All Tournament Varsity Team:

 

All Tournament JV Team:

  Ray Ward Award
Most Dedicated Non-Participant

2006

2006 CHAMPIONSHIP GAME:

Glenn Falls High School- 56,
Hazelton - 49

All Star Information
 

Varsity MVP:
Jimmer Fredette Glens Falls

JV MVP:
Matt Johnson Emmaus

  Lehigh Valley Youth Achievement Award
Terry Stoudt
  J. Milo Sewards Memorial Award
(Coaches Award) :

Tom Stoudt, Dieruff High School
 

All Tournament Varsity Team:

Mike DeMarco Hazleton
Jason Edmonds Hazleton
Kyle Flemings Bishop Hoban
Clarence Jackson Cherokee
Tim Vanderslice Monsignor Bonner

 

All Tournament JV Team:

Jaleel Clark Parkland
Mohammed Atiyeh Dieruff
Rob Evans Parkland
Ryan Onuschko Emmaus
Sabaf Medina Allen

  Ray Ward Award
Most Dedicated Non-Participant

Rick and Lois Wagner

2005

2005 CHAMPIONSHIP GAME:

ALLENTOWN CENTRAL CATHOLIC HIGH SCHOOL - 48,
CHAMBERSBURG - 38

All Star Information
  John Malone Memorial Award
MVP:

ANDY HEIMBACH, Allentown Central Catholic
  Jack Dreisbach Memorial Award
6th Man Award:

SAM WIDDOWSON, Allentown Central Catholic
  J. Milo Sewards Memorial Award
(Coaches Award) :

DENNIS LAUB, Allentown Central Catholic
 

All Tournament Team:

Terrance Roderick, Allen Canaries
Ricardo Brown, Harrisburg
Matt Cohen, Allentown Central Catholic
Alex Franklin, Reading Central Catholic
Jonathan Motika, Chambersburg

  Ray Ward Award
Most Dedicated Non-Participant

KEITH MYERS - for 13 years of dedicated service
 Semi-Finals
 

Chambersburg - 57, Reading Central Catholic - 50 - Double Overtime

Allentown Central Catholic - 56, Harrisburg - 48

2004

2004 CHAMPIONSHIP GAME:

HARRISBURG - 60, ALLENTOWN CENTRAL CATHOLIC - 43

All Star Information
  MVP of Tourney:
JAMAL JACKSON, Harrisburg
  6th Man Award:
MATT COHEN, Allentown Central Catholic
  J. Milo Sewards Memorial Coaches Award:
DOUG SNYDER, Allen
 

1st Team Catch A Rising Star All Tornament Team All Stars:

Ryan Zamroz, Faith Christian
Eric Salem, Exeter
Terrance Roderick, Allen
Bill Royal, Harrisburg
Jeff Raimo, Allentown Central Catholic

 

2nd Team Catch A Rising Star All Tornament Team All Stars:

Mike Brusko, Emmaus
Rasheed Walters, Pocono Mountain West
Tim McGuire, Nazareth
Chad Lilly, Notre Dame - Green Pond
Anthony Watson, Arch Bishop Carroll

Semi Finals:
  Allentown Central Catholic - 50, Allen - 45
Harrisburg - 53, Pocono Mountain West - 42
Quarter Finals:
  Phoenixville - 57, Wilson West Lawn - 52
Allen - 51, Exeter - 44
Allen - 51, Arch Bishop Carroll - 43
Pocono Mountain West - 64, Phoenixville - 43

2003

The largest boys basketball tournament on the East Coast!
64 teams entered and 125 total games

2003 CHAMPIONSHIP GAME:

TRINITY 50 - WHITEHALL 45

All Star Information:
MVP of Tourney:
MIKE WALKER (TRINITY)
1st Team All Star:
KEVIN MORRIS (TRINITY)
2nd Team All Stars:
EDDIE OHLSON (PARKLAND)
TIM CADDEN (PARKLAND)
DIMITRIUS WELLS (GLEN MILLS)
MATT GOULD (PLEASANT VALLEY)
CLARENCE SINKLEN (HARRISBURG)
PAUL REINHART (WHITEHALL)
JASON SPOONLOUR (CHAMBERSBURG)
JASON GREEN (WHITEHALL)
T.J. STELLAR (NORTHWESTERN)
6th Man Award:
DAN HIRSH (TRINITY)

2002

2002 CHAMPIONSHIP GAME:
Emmaus 42 - Harrisburg 44

HIGH SCORER: Aaron Grey 19 Pts.

1ST PLACE WINNER: Harrisburg

2ND PLACE WINNER: Emmaus

All Star Information
  MVP of Tourney: Camar H.
 

6th Man Award: Dan Weider, Emmaus H.S.

  1st Team All Stars:
Dan Lansanah, Harrisburg;
Ray Barbosa, Allen
Tom Keenan, Parkland
Father Judge, Parkland
Ed Ohlson, Parkland
Aaron Gray, Emmaus
2nd Team All Stars:
Joel Rupp, Dieruff
Saul Ramos, Liberty
Larry Kish,Central Catholic
Kashew Payne, Harrisburg
Archbishop Carroll, Harrisburg
Clarence Sinkler, Harrisburg

2001

2001 CHAMPIONSHIP GAME:

CCHS -- 40
ARCHBISHOP CARROLL -- 54
HIGH SCORER: KASHIF PAYNE (16)

2000

2000 CHAMPIONSHIP GAME:

First Place: Parkland High School
Second Place: Emmaus High School

Subscribe with us: