About Us Contact Us Stage Events

In-line Skating

2007

 AGE  1ST PLACE
(PRO) IN-LINE  
 9 & Under Juvenile Boys  Herb Harbison III, Frenchtown
 10-12 Freshmen Boys  Jon Tees, Youngs
 13-16 Junior Men  Chris Springer, Val20
 17 & Up Senior Men  Scott Bliss, M Team
 35+ Master Men  Nikko Ramkissoon, M Team
 45+ Veteran Men  Jeffrey Foster, SOS
   
 9 & Under Juvenile Girls  Claire Markwalder, Frenchtown
 10-12 Freshmen Girls  Melissa Perry, Fast Forward
 13-16 Junior Women  Jennifer Ibarra, K2
 17 & Up Senior Women  Elizabeth Drenkhahn, Frenchtown
 35+ Master Women  Kathryn Donohue, Fast Forward
 45+ Veteran Women  Barb Faller, Team Decripit
   
 (Advance) IN-LINE  
 9 & Under Juvenile Boys  Daniel Brown, Fantasy
 10-12 Freshmen Boys  Tyreque Richardson, Fast Forward
 13-16 Junior Men  Jonathan Black, Fantasy
 17 & Up Senior Men  Frederick Koerner, SOS
 35+ Master Men  Scott Noonan, SOS
 45+ Veteran Men  Fatrick Kyllonen, Fast Forward
 55+ Grand Veteran Men  Ralph Saxman
   
 9 & Under Juvenile Girls  -----
 10-12 Freshmen Girls  Abigail Cusac, Redline
 13-16 Junior Women  Abigail Cusac, Redline
 17 & Up Senior Women  Stephanie McClung, Synergy
 35+ Master Women  Tamela Foster, SOS
 45+ Veteran Women  Rosemary Reshetar, Frenchtown
   
   
 (Rec. Skater) IN-LINE  
 9 & Under Juvenile Boys  Dean Huth, SOS
 10-12 Freshman Boys  Jair Stewart, Synergy
 13-16 Junior Men  Kenny Stewart, Synergy
 35+ Master Men  Ray Stitt, SOS
 45+ Veteran Men  Tom Bowmaster
   
 9 & Under Juvenile Girls  Becky Martin, Skateaway
 26+ Advanced Classic Women  Jaime Williams, Fast Forward

2006

  Age
1st Place
2nd Place
 
5K In-Line RECREATIONAL:  
12 & Under Male: Jon Russakoff , Philadelphia, PA - 14:35 Harrison Campbell, Quakertown, PA - 16:05   
Male 45+: William Campbell , Quakertown, PA - 16:55     
10 K In-Line ADVANCED:  
12 & Under Male: Herb Harbison , Philadelphia, PA - 25:40    
13-17 Male: Dominic Camaiioni, Allentown, PA - 19:54       
12 & Under Female: Britney Huth, Bangor, PA - 26:41       
13 - 17 Female: Haley Albanese, Easton, PA - 22:27         
18 - 24 Male: Mike Leisner, Lansdale, PA - 19:58    
25-34 Male: John Ristine, Quakertown, PA - 19:52         
35-44 Male: Steve Huff, Bangor, PA - 19:55 Scott Gomber, Kunkletown, PA - 20:05     
Male 45+ Robert Albanese, Martins Creek, PA - 22:29          
AGE   1ST PLACE
IN-LINE PRO  
 9 & Under Juvenile Boys  
 10-12 Freshmen Boys  
 13-16 Junior Men  
 17 & Up Senior Men  
 35+ Master Men  
 45+ Veteran Men  
 9 & Under Juvenile  
 10-12 Freshmen Girls  
 13-16 Junior Women  
 17 & Up Senior Women  
 35+ Master Women  
 45+ Veteran Women  
   
 IN-LINE  

2005

  Age
1st Place
2nd Place
3rd Place
5K In-Line ADVANCED:  
12 & Under Female: Arastina Barry, Bethlehem, PA - 11:20 Mckenzie Brown, Coopersburg, PA - 12:20     
12 & Under Male: Kevin Carroll, Navaron, PA - 11:19 Michel West, Annandale, NJ - 11:50    
5K In-Line RECREATIONAL:  
12 & Under Male: Ken Gerardrello, Bethlehem, PA - 18:17 Arone Buck, Allentown, PA - 28:02   
Male 35-44: Richard Roskilly, Nazareth, PA - 11:39 Julian Natisin, Easton, PA - 12:25   
10 K In-Line ADVANCED:  
13-17 Male: Justin Foster, Birdsboro, PA - 18:28 Keith Carroll, Navron, PA - 18:29     
13-17 Female: Jessica Reagin, Easton, PA - 22:15 April Albanese, Martin's Creek, PA - 22:18     
18-24 Female: Jamie Williams, Pennsburg, PA - 28:37         
25-34 Male: John Ristine, Quakertown, PA - 17:59 Joseph Ristine, Quakertown, PA - 27:03    
25-34 Female: Helen Havam, New York, NY - 18:29         
35-44 Male: Robert Piedra, New York, NY - 18:30 Steve Huff, Bangor, PA - 20:22 Alex Repasy, Levittown, PA - 20:22
Male 45+ Stan Dowicyaw, West Nyack, NY - 20:59          
Female 45+ Barb Failer, Philadelphia, PA - 23:45          

2004

  Age
1st Place
2nd Place
3rd Place
5K In-Line ADVANCED:  
12 & Under Female: April Albanese
Martins Creek, PA
Crystal Albanese
Martins Creek, PA
   
12 & Under Male: Daniel Torres
Randolph, NJ
Daniel Miller
Absecon, NJ
   
5K In-Line RECREATIONAL:  
12 & Under Female: Britney Huth
Bangor, PA
Calie Miller
Absecon, NJ
  
13-17 Female: Jamie Campbell
Pennsburg, PA
       
45+ Male: Dennis Gaugler
Spring City, PA
        
10 K In-Line ADVANCED:  
13-17 Male: Chris Creveling
Kintnersville, PA
Dominic Camaioni
Allentown, PA
   
13-17 Female: Ingrid Mora
Hackettstown, NJ
Jessica Reagin
Easton, PA
   
18-24 Male: Damon Wyatt
Flemington, PA
       
25-34 Female: Jody Tompkins
Allentown, PA
       
45+ Female: Janine Casanova
Stanhope, NJ
       
25-34 Male: John Ristine
Quakertown, PA
Aaron Kincaid
Lenox, MA
   
35-44 Male: Mark Waiter
Sellersville, PA
Steve Huth
Bangor, PA
  
45+ Male: Paul McDonald
Doylestown, PA
Thomas Pelletier
Sellersville, PA
Gene Tapper
New Tripoli, PA

2003

  Age
1st Place
2nd Place
3rd Place
5K In-Line ADVANCED:  
12 & Under Female: Samantha Goetz 11:41:29 April Albancse 11:48:16 Haley Tuscai 13:36:82
12 & Under Male: Benjamin Tuscai 14:01:66        
5K In-Line RECREATION:  
12 & Under Female: Brianna Gaufer McKenzie Brown   
10 K In-Line ADVANCED:  
13-17 Male: Dante Tusci 19:15:95 Dale Keyser 19:17:54 Luke Snyder 19:30:31
13-17 Female: Amanda Snyder 27:37:54 Jessica Reagan 29:01:06 Brittany Snyder 29:39:60
25-34 Male: Andrew Love 19:12:42        
35-44 Female: Razalia Nenghi 22:56:35 Laura Tyson 23:59:13    
35-44 Male: Herb Gaye 19:15:12 (Canada) Mark Wiater 19:16:24 Ken Cloeren 22:21:11

2002

 
1st Place
10K In-Line ADVANCED:  
under 12 female: Amanda Carr, Upper Black Eddy, PA  21:06
ages 13-17 male: Christopher Crevely, Kintersville, PA  18:24
ages 13-17 female: Samantha Carr, Upper Black Eddy, PA  22:02
ages 18-24 male: Pat Crevely, Kintersville, PA  16:17
ages 25-34 male: Remy Chait, New York, NY  16:45
ages 25-34 female: Helen Hayem, New York, NY  19:49
ages 35-44 male: Maurice Moonan, Easton, PA  22:42
ages 45+ male: Barry Cowell, Glen Gardner, NJ  22:41

2001

  
1st Place
2nd Place
5K In-Line BEGINNERS:     
ages 13 and under male: BENJAMIN TUSCAI   
ages 13 and under female: OLIVIA O'NEILL SAMANTHA NEIRMI
ages 14-29 male: JOHN VERLINGHIER   
ages 14-29 female: MARTY MADESKI   
ages 30-44 male: ADAM MUZALEWSKI   
5K In-Line ADVANCED:      
ages 13 and under male: DANTE TUSCAI NATHAN BARRY
ages 13 and under female: SAMANTHA CARR AMANDA CARR
10K In-Line ADVANCED:      
ages 14-29 male: KEVIN GENMAN PATRICK CREVELING
ages 14-29 female: HELEN HAVAM HEATHER PENNYPACKER
ages 30-44 male: JEFF LEAMAN PETER DYKSTRA
ages 30-44 female: ALISON SAWYER KAY PINKERTON
ages 45+ male: DOUGLAS FESSENDEN MARK SCHNEIDER

2000

10K Advanced:
AGE MALE FEMALE
14 - 29: John Ristine Heather Pennypacker
30 - 44: Jeffrey Foster Carol Dailey
45 + : Mark Schneider   
5K Advanced:
AGE MALE FEMALE
13 & Under: Robert Casanova Samantha Carr
5K Beginner:
AGE MALE FEMALE
13 & Under: Francesco Roth  
14 - 29:    Gina Holmes
30 - 44:    Shonda Bear Moralis
45 + : Clifford Jackson Doris Jackson

Subscribe with us: