About Us Contact Us Stage Events

Dog Agility

2014

Level Class Height Member Name Dog Name Breed Placenent
Champ Agility 16" Donna Staivecki Streak Boder Collie 1
Senior Jumping 8" Jacky Mento Phire Pomeranian 2
Champ Gamblers 16" Nicole Loagan Jeter Sheltie 3
Champ Jumping 20" Donna Staivecki Usa Boder Collie 3

2013

Level Class Height Handler Dog Name Time Allowed Faults Points Time

Beginner (s) Agility 08 inch Lisa Patten Bailey 65 0 50.70

Beginner (s) Speedstakes 08 inch Lisa Patten Bailey 53 0 46.78

Beginner (s) Agility 2 08 inch Lisa Patten Bailey 65 0 59.74

Beginner (s) Jumping 8 inch Lisa Patten Bailey 51 0 40.8

Beginner Agility 08 inch Sheryl Lynch Cinnamon 62 0 47.59

Beginner Agility 2 08 inch Sheryl Lynch Cinnamon 62 0 43.82

Beginner Gamblers 8 inch Sheryl Lynch Cinnamon 55 37 53.76

Beginner Jumping 8 inch Sheryl Lynch Cinnamon 48 0 41.54

Beginner Gamblers 20 inch Lisa Patten Hunter 55 39 50.22

Beginner Speedstakes 20 inch Lisa Patten Hunter 42 0 24.81

Beginner Speedstakes 20 inch Kimberly Yost Kahlua 42 0 38.11

Champ Agility 2 26 inch Marshall Clark Keen 53 0 30.68

Champ Gamblers 26 inch Marshall Clark Keen 63 51 50.3

Champ Agility 26 inch Marshall Clark Keen 53 0 29.73

Champ Jumping 26 inch Marshall Clark Keen 44 0 26.3

Beginner (s) Gamblers 12 inch Dane & Donna Bragg Kirby 55 34 51.68

Novice (s) Gamblers 20 inch Laura Williams Logan 55 29 46.95

Champ Agility 20 inch Paul Mount Peyton, MA 53 0 43.23

Champ Agility 2 20 inch Paul Mount Peyton, MA 53 0 46.48

Champ Gamblers 20 inch Paul Mount Peyton, MA 63 37 49.23

Champ Jumping 20 inch Paul Mount Peyton, MA 44 0 40.11

Champ Agility 2 16 inch Karen Schelling Rose 58 0 32.43

Champ Agility 2 22 inch Kathleen Desvigne Serena. 53 0 31.63

Champ Gamblers 22 inch Kathleen Desvigne Serena. 63 39 48.37

Champ Gamblers 26 inch Kathleen Desvigne Vivian! 63 48 49.35

Champ Jumping 26 inch Kathleen Desvigne Vivian! 44 0 28.82

Novice Agility 12 inch Paul Mount Winner 60 0 46.72

Novice Gamblers 12 inch Paul Mount Winner 55 41 50.97

Novice Jumping 12 inch Paul Mount Winner 46 0 42.31

Novice Speedstakes 12 inch Paul Mount Winner 48 0 40.78

2011

Click on for results

http://www.sportsfest.org/download.phtml/534/dog_agility_results_2011_1_.pdf

2009

Category Dog Name, Owner Name

Standard 1  - Beginner

 
12" Red, Carla Peck

Standard 1  - Intern

 
8" Coke, Jill Norsworthy
20 Grace, Jennifer Seidel

Standard 2  - Beginner

 

8"

1st - Watson, Marcia Hammerl
2nd - Barkley, Jane Schwocho

12"

Red, Carla Peck
16" Alex, Deborah Rabuck

Standard 2  - Intern

 
12" Nelie, Gretchen Tarby

Standard 3 - Beginner

 
12" Comp Bridget, Marie Yandrasitz

12" Slct

Andrew, Ellen Beris
16" Gdvt Finnegan, Jack Glass
20" Comp Splash, Lois Glass

Standard 3  - Intern

 
16" Trixie, Susan Williams
20" Gauge, Suzanne Cannon

Standard 3  - Specialist

 
16" Comp Pete, Sean Carey
16" Slct Pancho, Rory Maruschak

Standard 4 - Beginner

 
12"

Emmy Lou, Joyce Yaccarino

Standard 4 - Intern

 
24" Gauge, Suzanne Cannon
Standard 4  - Specialist  
20" Oreo, Kevin Peirce

Strategic Time Gamble Beginner 

 
08" Comp Otis, Wendy Bockman

08" Slct

Bailey, Lisa Patten
12" Comp Red, Carla Peck
16" Comp Kirby, Dane Bragg
24" Comp Gauge, Suzanne Cannon
Strategic Time Gamble Intern  
04" Thomas, Donna Bragg
16" Pete, Sean Carey
Strategic Time Gamble Specialist    
16" Dazzle, Donna Staivecki
Jumper 1 Beginner  
08" Slct

1st - Watson, Marcia Hammerl

2nd - Bailey, Lisa Patten

12" Comp Red, Carla Peck
12" Slct Emmy Lou, Joyce Yaccarino
16" Comp Kirby, Dane Bragg
20" Comp

1st - Splash, Lois Glass

2nd - Humter, Kim Yost

24" Comp

1st - Alley, Natalie Donnelly

2nd - Ayla, Natalie Donnelly

Jumper 1 Intern  
16" Comp Pete, Sean Carey
16" Slct Pancho, Rory Maruschak
Jumper 1 Specialist  
08" Nicky, Maria O'Boyle
Jumper 2 Beginner  
12" Red, Carla Peck
16" Comp Alex, Deborah Rabuck
16" Slct Streak, Donna Staivecki
24" Gauge, Suzanne Cannon
Jumper 2 Intern  
12"

1st - Pete, Sean Carey

2nd - Trixie, Susan Williams

Jumper 2 Specialist  
04" Mr. T, Maria O'Boyle
16" Dazzle, Donna Staivecki
20" Murphy, Donna Widdowson
Trigility Beginner  
16"  Gdvt Finnegan, Jack Glass
16" Comp Spring, Anna Burbank
20" Comp Splash, Lois Glass
Trigility Intern  
16" Comp Cubbie, Toni Lugosky
20" Comp Murphy, Donna Widdowson
Trigility Specialist  
12" Comp Shine, Donna Staivecki
16" Vetn Dazzle, Sonna Staivecki
24" Comp Aster, Deanna Pie
North America Challenge Specialist  
08" Nicky, Maria O'Boyle
16" Jrhd Oreo, Kevin Pierce
16" Vetn Dazzle, Donna Staivecki
20" Dingo, Ann Fake
North America Challenge Intern  
12" Emmy Lou, Joyce Yaccarino
16" Comp Spring, Anna Burbank
16" Slct Tug, Yoyce Yazzarino
20" Comp Splash, Lois Glass
20" Slct Razza, Ann Fake
24" Comp

1st - Alley, Natalie Donnelly

2nd - Panzer, Rob Hall

   

2007

Click here for results Dog Agility Winners

2006

Category Winner

Pre-Novice Course

Dog's Name, Owner, Home Town
4" 1st - Cedi, Deb Rabuck, New Tripoli PA
2nd - Cinnamon, Sherry Petruska, Orefield PA
3nd - Dreamer, June Sullivan, Nazareth PA
8" 1st - Molly, Ashley Prather, East Texas PA
2nd - Kris, Margery Parker, Orefield PA
3nd - Kris, Margery Parker, Orefield PA
12" 1st - Piper, Janette Tough, Allentown PA
2nd - Piper, Janette Tough, Allentown PA
3rd - Bette, Gail James, Kutztown PA
16" 1st - Toby, Jessa Bowser, Allentown PA
2nd - Indy, Kathleen McGinley, Emmaus PA
3rd - Indy, Kathleen McGinley, Emmaus PA
20" 1st - Joey, Sherry Schoenberger, Germansville PA
2nd - Pancho, Rory Marushak, Bethlehem PA
3rd - Joey, Alyssa Schoenberger, Germansville PA
24" 1st - Spirit, Carol Berman, Bethlehem PA
Veteran - Over Age 7yr 1st - Dreamer, June Sullivan, Nazareth PA

Pre-Novice Jumpers Course

Dog's Name, Owner, Home Town
4" 1st - Cinnamon, Sherry Petruska, Orefield PA
2nd - Cedi, Deb Rabuck, New Tripoli PA
8" 1st - Molly, Ashley Prather, East Texas PA
2nd - Kris, Margery Parker, Orefield PA
12" 1st - Elvis, Deb Wildonger, Allentown PA
2nd - Casey, Amanda Smith, Doylestown PA
16" 1st - Max, Amanda Smith, Doylestown PA
2nd - Toby, Jessa Bowser, Allentown PA
20" 1st - Joey, Alyssa Schoenberger, Germansville PA
2nd - Joey, Alyssa Schoenberger, Germansville PA
3rd - Pancho, Rory Marushak, Bethlehem PA
24" 1st -Spirit, Carol Berman, Bethlehem PA
Veteran - Over Age 7yr 1st - Dreamer, June Sullivan, Nazareth PA

Novice

Dog's Name, Owner, Home Town
12" 1st - Chrys, Dane Bragg, Easton PA
2nd - Shine, Donna Staivecki, Orefield PA
3rd - Thomas, Donna Bragg, Easton PA
16" 1st - Casey, Michael Sawka, Walnutport PA
2nd - Brenna, Megan Kalb, Walnutport PA
3rd - Graham, Barb Weidman, Emmaus PA
20" 1st - Corbi, Melinda Peters, Allentown PA
2nd - Hannah, Barb Weidman, Emmaus PA
3rd - Corbi, Melinda Peters, Allentown PA
24" 1st - Desmond, Carol Raikes, Danielsville PA
2nd - Carter, Carol Raikes, Danielsville PA
3rd - Frankie, Deb Rabuck, New Tripoli PA
Veteran - Over Age 7yr 1st - Kody, Sherry Petruska, Orefield PA
2nd - Hercules, Robin Jacoby, Allentown PA

Novice Jumpers

Dog's Name, Owner, Home Town
12"

1st - Thomas, Donna Bragg, Easton PA
2nd - Chrys, Dane Bragg, Easton PA
3rd - Shine, Donna Staivecki, Orefield PA

16" 1st - Trixie, Sue Williams, Allentown PA
2nd - Casey, Michael Sawka, Walnutport PA
3rd - Calli, Kathleen Trexler, Center Valley PA
20" 1st - Dazzle, Donna Staivecki, Orefield PA
2nd - Dazzle, Donna Staivecki, Orefield PA
3rd - Riley, Kelly Muller, Nazareth PA
24" 1st - Carter, Carol Raikes, Danielsville PA
2nd - Drifter, Darryl warren, Windgap PA
3rd - Desmond, Carol Raikes, Danielsville PA
Veteran - Over Age 7yr 1st - Kody, Sherry Petruska, Orefield PA
2nd - Hercules, Robin Jacoby, Allentown PA

Pre-Novice

Dog's Name, Owner, Home Town
Tunnelers Course 1st - Joey, Sherry Schoenberger, Germansville PA
2nd - Toby, Jessa Bowser, Allentown PA
3rd - Spirit , Carol Berman, Bethlehem PA

Novice

Dog's Name, Owner, Home Town
Tunnelers Course 1st - Dazzle , Donna Staiveck, Orefield PA
2nd - Casey, Michael Sawka, Walnutport PA
3rd - Casey, Michael Sawka, Walnutport PA

2005

Category Winner

Pre-Novice Course

Dog's Name, Owner, Home Town
8" 1st - Bess, Robyn Kochan, Dallas PA
2nd - Lexi, Bernice Slowstsky, Bethlehem PA
12" 1st - Rebel, Kelly Muller, Nazareth PA
2nd - Casey, Amanda Smith, Doylestown PA
3rd - Hoover, Thomas Davis, Allentown PA
16" 1st - Brenna, Megan Kalb, Whitehall PA
2nd - Brenna, Megan Kalb, Whitehall PA
3rd - Sara, Ingrid Callmann, Easton PA
20" 1st - Joey, Alyssa Schoenberger, Germansville PA
2nd - Lady, Evelyn Perez, Bethlehem, PA
3rd - Cooper, Christy Breeder, Emmaus PA
24" 1st - Scout, Don Jones, Macungie PA
2nd - Lady, Evelyn Perez, Bethlehem PA
3rd - Dreamer, June Sullivan, Nazereth PA

Pre-Novice Jumpers Course

Dog's Name, Owner, Home Town
8" 1st - Lexi, Bernice Slowatsky, Bethlehem PA
2nd - Bess, Robyn Kochan
12" 1st - Casey, Amanda Smith, Doylestown PA
2nd - Rebel, Kelly Muller, Nazareth PA
3rd - Frea, Bill Balch
16" 1st - Sara, Ingrid Callman, Easton PA
20" 1st - Cara, Theresa Shemanski, Walnutport PA
2nd - Joey, Alyssa Schoenberger, Germansville PA
3rd - Lady, Evelyn Perez, Bethlehem PA
24" 1st - Scout, Don Jones, Macungie PA
2nd - Dreamer, June Sullivan, Nazareth PA

Novice

Dog's Name, Owner, Home Town
8" 1st - Zoe, Jane Leinhard, Bethlehem PA
12"

1st - Thomas, Dane and Donna Bragg, Easton PA

16" 1st - Strom, Joanne Summers, Allentown PA
2nd - Pete, Sean and Sharon Carey, Bethlehem PA
3rd - Rocky, Sean and Sharon Carey, Bethlehem PA
20" 1st - Gnat, Sue Iobst, Emmaus PA
2nd - Hannah, Barbara Weidman, PA
3rd - Flanneri, Mary Waters, Kunkletown PA
24" 1st - Scout, Don Jones, Macungie PA
2nd - Carter, Carol, Danielsville PA
3rd - Rurfus, Mary Waters, Kunkletown PA

Novice Jumpers

Dog's Name, Owner, Home Town
8" 1st - Zoe, Jane Lienhard, Bethlehem PA
12"

1st - Adam, Cynthia Marqenau, Lehighton PA
2nd - Charlotte, Deb Rabuck, New Tripoli PA
3rd - Thomas, Dane and Donna Bragg, Easton PA

16" 1st - Rocky, Sean and Sharon Carey, Bethlehem PA
2nd - Cooper, Christy Beeder, Emmaus PA
3rd - Pete, Sean and Sharon Carey, Bethlehem PA
20" 1st - Gnat, Sue Iobst, Emmaus PA
2nd - Hannah, Barbara Weidman, Emmaus PA
3rd - Sami, Rachel Stauffer, Allentown PA
24" 1st - Rye, Donna Barto, Emmaus PA
2nd - Carter, Carol, Danielsville PA
3rd - Gambler Linda Crane , Slatington PA

Tunnelers

Dog's Name, Owner, Home Town
8" 1st - Bess, Robyn Kochan, Dallas PA
12"

1st - Charlotte, Deb Rabuck, New Tripoli PA
2nd - Adam, Dane and Donna Bragg, Easton PA
3rd - Thomas, Dane and Donna Bragg, Easton PA

16" 1st - Pete, Sean and Sharon Carey, Bethlehem PA
2nd - Rocky, Sean and Sharon Carey, Bethlehem PA
20" 1st - Gnat, Sue Iobst, Emmaus PA
2nd - Woody, Sue Iobst, Emmaus PA
3rd - Desmond, Carol, Danielsville PA
24" 1st - Carter, Carol, Danielsville PA
2nd - Gambler, Linda Crane, Slatington PA
3rd - Scout, Don Jones Macungie PA

2004

Category 1st Place 2nd Place 3rd Place

Standard
PreNovice

Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
12" Lady - Janet Tough Joey - Alyssa Schoenberger Saucy - Linda Rogschmann
16" Cody - Tiffany Szankovics Calli - Kathleen Trexler Lany - ---
20" Elmo - Robyn Ginther Elmo - Robyn Ginther Corbi - Melinda Peters
24" Carter - Carol Raikes Lady - Jean Perez    
Category 1st Place 2nd Place 2nd Place

PreNovice Jumpers

Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
12" Sam - Taylor Urban Casey - Michael Sawka Mickey - Deb Wildonger
16" Cody - Tiffany Szankovics Vinnie - Susan Klinger Lady - Jenn Perez
20" Flanneri - Mary Waters Hops - Kathy Fachet Hops - Kathy Fachet
24" Carter - Carol Raikes Jag - Linda Rogschmann    
Category 1st Place 2nd Place 2nd Place
Category 1st Place 2nd Place 2nd Place
Standard Novice Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
8" Molly - Sandra Cornog        
12" Trixi - Sue Williams Matty - Kevin Paull Sam - Taylor Urban
16" Pete - Sean Carey Kelly - Susan Klinger Rocky - Sean Carey
20" Magic - Sue Williams Baley - Sean Carey Ellis - Wayne Branshide
24" Rufus - Mary Walters Jag - Linda Rogschmann    
Novice Jumpers Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
8" Molly - Sandra Conroy         
12" Trixi - Sue Williams Matty - Kevin Paull    
16" Kelly - Susan Klinger Pete - Sean Carey Rocky - Sean Carey
20" Magic - Sue Williams Jake - Kevin Schelling Riley Kevin Schelling
24" Rufus - Mary Walters        
Category 1st Place 2nd Place 2nd Place

2003

Category Winner

Jumpers Course

Dog's Name/Breed/Owner
8" Mischief - Pembroke Welsh Corgi - Owner - Rhoda Graser , Nazareth, PA
12" Cricket - Pembroke Welsh Corgi - Owner - Rhoda Graser, Nazareth, PA
16" Rebound - Rat Terrier - Owner - Tracy Sklenar - Matawan, NJ
20" Sam - Welsh Springer - Owner - H. C. & F. C.- Princeton, NJ
24" Pierce - Dalmation - Tracy Sklenar - Matawan, NJ

Standard Course

Dog's Name/Breed/Owner
12"

Riley - Welsh Cardigan Corgi - Owner - Judith Bryana- Stroudsburg, PA

16" Rocky - Rat Terrier - Owner - Sean and Sharon Carey - Bethlehem, PA
20" Howie - Lab Mix - Owner - Susan Mc Millian - Princeton, NJ
24" Pierce - Dalmation - Tracy Sklenar - Matawan, NJ

2002

Category 1st Place 2nd Place

PreNovice Jumpers

Dog's Name/Breed Dog's Name/Breed
8" Clover -- Jack Russell Terrier Olive -- Jack Russell Terrier
12" Shelby -- Mixbreed Riely -- Italian Greyhound
16" Samson -- Dalmation Abby -- Golden Retriever
Category 1st Place 2nd Place

PreNovice Agility

Dog's Name/Breed Dog's Name/Breed
8" Monty -- Jack Russell Terrier Clover -- Jack Russell Terrier
12" Riely -- Italian Greyhound Fred -- West Highland Terrier
16" Samson -- Dalmation Jill -- Sheltie
Category 1st Place 2nd Place
Novice Jumpers Dog's Name/Breed Dog's Name/Breed
8" Monty -- Jack Russell Terrier Clover -- Jack Russell Terrier
12" Rocky -- Terrier Molly -- Chow
16" Abby -- Australian Shepherd Abby -- Australian Shepherd
20" Riely -- Border Collie Rosie -- German Wirehair
24" Pierce -- Dalmation Pierce -- Dalmation
Category 1st Place 2nd Place
Novice Agility Dog's Name/Breed Dog's Name/Breed
8" Clover -- Jack Russell Terrier Olive -- Jack Russell Terrier
12" Molly -- Chow  
16" D'Ogee -- Australian Shepherd Mix

Abby -- Australian Shepherd

20" Riley -- Border Collie Skylar -- Old English Sheepdog
24" Pierce -- Dalmation Pride -- German Shepherd

2001

Category 1st Place 2nd Place

Novice
Standard

Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
8" MOLLY /
LOUISE GEISEL
  
12" GYPSY /
TRACY SKEENAR
GUS /
JANICE IRVING
16" ABBY /
KEN URBANSKI
SNIFF /
MAUREEEN GREKO
20" GNAT /
SUE IOBST
DELLO /
DARYL WARREN
24" PIERCE /
TRACY SKLENAR
DUSTIN /
ANNE WHEELER
Category 1st Place 2nd Place

Open
Standard

Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
8" ROSCOE /
CHRIS MORETT
PIPIN /
CONNIE IMHOF
12" GUS
JANICE IRVING
FALCON /
MARIE MORRIS
16" RAISIN /
JACKIE JUDD
SNOOKER /
DORIS HAMSHER
20" GEMA FLUTE
24" REMY /
BARB AUGELLO
ASHE /
PAT WELLHEUSER
Category 1st Place 2nd Place
Elite
Standard
Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
12" KODY /
SHERI PETRUSKA
  
16" RAISIN /
JACKIE JUDD
CHERRY
20" TAI ABBY /
AL MILLER
24" REMY /
BARB AUGELLO
DYLAN /
JANET FELDMAN
Category 1st Place 2nd Place
Novice
Jumpers
Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
12" GYPSY FALCON /
MARIE MORRIS
16" DELLO /
DARRYL WARREN

BRIA /
CONNIE
MC CAFFREE

20" RILEY RAVEN /
KATHY FACHET
24" CONGO DUSTIN
Category 1st Place 2nd Place
Open
Jumpers
Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
8" ROSCOE /
CHRIS MORRETT
  
12" KODY /
SHERI PETRUSKA
GUS /
JANICE IRVING
16" SNOOKERS /
DORIS HOMSHER
  
20" PATTIE /
NANCY VANDERSLICE
RUBY
24"

ASHE /
PAT WELLHEUSER

PEETY
Category 1st Place 2nd Place
Elite
Jumpers
Dog's Name/Owner Dog's Name/Owner
12" KODY /
SHERRI PETRUSKA
  
16" BREEZE /
JANET COFFMAN
  
20" KASI /
JEN SHIPLEY
BRIT /
MARYELLEN MILLER
24" ROSIE /
CLYDE CLOSSEN
DYLAN /
JANET FELDMAN

2000

  NOVICE CLASS NOVICE JUMPER OPEN JUMPER
1st 24": Jem (Aussie Shep) Pierce (Dalmation) Dash (Border Collie)
1st 20": Woody (Aussie Shep) Darby (Border Collie) Isabelle (English Springer)
1st 16": Rosie (Aussie Shep) Charlie (Mixed Breed) Raisen (Shetland Sheepdog)
1st 12": Triffin (Cocker) Kody (Pomeranion) Kody (Pomeranion)
1st 8": Pepper (Chihuahua) Pepper (Chihuahua)  

Subscribe with us: